Gaziantep Diyetisyen Seyit Kalaycı

Üst
 

Yapay Tatlandırıcıların Alzheimer ve İnme İle İlişkisi

Diyetisyen Seyit Kalaycı / Genel  / Yapay Tatlandırıcıların Alzheimer ve İnme İle İlişkisi

Yapay Tatlandırıcıların Alzheimer ve İnme İle İlişkisi

 Düzenli tatlandırıcılı içecek tüketmek göz ardı ettiğimiz bir tehlikedir. Bu içecekler dişleri çürütür, kilo aldırır, diyabet, kalp krizi, inme riskini artırır.

ABD’de yapılan bir araştırma, gazlı diyet içeceklerin her gün tüketilmesinin bunama riskini 3 katına çıkardığını inme riskini 2.9 katına çıkardığını ortaya koymuştur.

Araştırma, şekerli içeceklerden sonra yapay tatlandırıcılı içeceklerin de önemli sağlık riski doğurduğunu “ilk kez” ortaya koyması nedeniyle ses getirmiştir.

Bulgular, Boston Üniversitesi’nden bilim adamlarının, 4 bin kişinin diyet alışkanlıklarını, yedi yıl boyunca değerlendirmeye alması ve sonrasındaki 10 yıl boyunca da sağlıklarını gözlemlemesi ile raporlanmıştır.

Alzheimer’s & Dementia and Stroke (Alzheimer, Bunama ve Felç) isimli dergide yayımlanan araştırmada sonucu etkileyecek faktörler arasında yaş, egzersiz, cinsiyet ve eğitim sayılabilmektedir.

 

Bilim: diyette hafif içeceklerin olması konusunda daha rahattır. Tatlandırıcılar genel şeker tüketimini azaltır yani kola yerine diyet kola içildiğinde daha az şeker alınır ancak tatlandırıcılar başka problemlere sebep olur. Yapay tatlandırıcıların kilo alımı, diyabet, kalp hastalıkları ile ilgisi olabilmektedir.

 

Boston Üniversitesi Tıp fakültesinde iki çalışma yapılmıştır bu çalışmalarda araştırmacılar iki gruba aynı diyet ve normal içecekleri vermişlerdir, alışkanlığı bırakma konusu incelenmiştir.

Öncelikle yapay tatlandırıcılı içeceklerin inme, Demans, Alzheimer hastalığı riskini artırdığı Medikal Journal dergisinde yayınlanmıştır.

İkinci olarak yüksek tatlandırıcılı besin tüketimi ile Alzheimer ve Demansın pre-klinik işaretleri arasında bağlantı olabilmektedir.

FHS yaklaşık 4 yıl bir çalışma yapmıştır. Katılımcılar 12 ay boyunca tatlandırıcı içeren içecekler tüketmiştir. Çalışma sonunda araştırmacılar tatlandırıcı içeren içeceklerden çok tüketen insanlarda Alzheimer ve Demans total beyin hacminin küçülmesi ve epizodik hafızanın azalması gibi pre-klinik belirtileri gözlenmiştir.

 

Alzheimer ve Demans çalışma notları sınırlıdır, nedensellik kurulamaz, homojen popülasyon örnekleri azınlık ve tüketim verileri kaynaklı anketleri içermeyebilmektedir.

Ancak bunlara karşı Amerikan İçecekler Birliği şefi Alzheimer artan yaş, aile tarihi ve genetik ile ilgilidir şeker veya tatlandırıcı alımı ile ilgisi yoktur demiştir.

İnme çalışması yapan araştırmacılar yapay tatlandırıcılı içecekler ile inme ve Demans arasında ilişki bulmuştur. Bu çalışmada yazarlar sınırlandırmanın Alzheimer ve Demans için ne kadar önemli olduğunu söylemiştir. Amerikan İçecek Birliği tersini iddia ettiği düşünülmektedir, sonuç olarak bireysel dengesiz tüketimler sağlık için gelecekte sorun yaratabilmektedir.

Kişinin diyabetinin olup olmaması yapay tatlandırıcı ve Demans ilişkisine aracılık eder. Diğer bir deyişle diyabet hastalığı olan kişilerde Demans çıkma olasılığı tatlandırıcı içecek içenlerden fazladır. Diyabet, Demans ve tatlandırıcılı içecek tüketimi arasında ki ilişki açık değildir.

Alzheimer Birliği başkanı M. Hartley bu çalışma gelecek çalışmalar için önemli bir başlangıç olmuştur dedi. M. Hartley ayrıca beyini sağlıklı tutmak için egzersiz yapılmasını, sağlık diyet yapılmasını, eğitimi sürdürmeyi ve düzenli beyini kontrol ettirmeyi önerdi.

Diyetisyen Seyit Kalaycı
Diyetisyen Seyit Kalaycı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments