Gaziantep Diyetisyen Seyit Kalaycı

Üst
 

Yeşil Çay Özünün 10 Faydası

Diyetisyen Seyit Kalaycı / Genel  / Yeşil Çay Özünün 10 Faydası

Yeşil Çay Özünün 10 Faydası

Yeşil çay, dünyada yaygın olarak tüketilen çaylardan biridir.

Ortalama bir fincan yeşil çay ile aynı miktarda aktif bileşen içeren sadece bir kapsül yeşil çay özü, onun yoğun bir formudur.

Yeşil çay gibi, yeşil çay özü de antioksidan bakımından muhteşem bir kaynaktır. Kalp, karaciğer, beyin ve cilt sağlığının gelişmesini teşvik eden, kanser riskini azaltan yararlar ile ilişkilendirilmiştir.

Birçok çalışmada; yeşil çay özünün, kilo vermeye yardım etme yeteneğinin olduğu gösterilmiştir. Çünkü kilo kaybetmeye yardımcı birçok anahtar bileşen bulundurmakta olduğu ortaya konulmuştur.

 

  1. Antioksidan İçeriği Yüksektir.

Yeşil çay özünün sağlığa faydaları çoğunlukla yüksek antioksidan içeriği nedeniyle olmaktadır.

Antioksidanlar, serbest radikaller tarafından hücre hasarına yol açılan oksidatif stresi azaltmaya yardım etmektedir. Bu hücre hasarı; yaşlanma ve birkaç hastalıkla ilişkilendirilmiştir.

Polifenol antioksidan olarak bilinen kateşinler, yeşil çay özünde fazla bulunan antioksidanlardır. Yeşil çay kateşinleri arasında, en çok araştırılan ve sağlık yararları olduğu düşünülen epigallokateşin gallat’tır.

Çalışmalar, yeşil çay özünün vücuttaki antioksidan kapasiteyi artırdığını ve oksidatif stresten koruduğunu göstermiştir.

Örneğin; bir çalışmada 35 obez bireye 8 hafta boyunca 870 mg yeşil çay özü tükettirilmiştir. Ve sonuçlara bakıldığında kanlarındaki antioksidan kapasitenin arttığı görülmüştür.

 

  1. Kalp Sağlığını Desteklemektedir.

Oksidatif stres; kandaki yağ birikimini artırmakta, arterlerde inflamasyona ve yüksek tansiyona yol açmaktadır.

Neyse ki, yeşil çay özündeki antioksidanlar inflamasyonu ve yüksek kan basıncını azaltmaya yardım etmektedir. Hücrelerde yağ birikimini önlemekte ve kandaki yağ seviyesini azaltmaktadır.

Bir çalışmada, yüksek kan basıncına sahip 56 obez bireye üç ay boyunca günlük 379 mg yeşil çay özü tükettirilmiştir. Plasebo gruplarla karşılaştırıldığında kan basınçlarında önemli derecelerde azalma gözlenmiştir.

Bunlara ek olarak; kandaki trigliserit, total kolesterol ve LDL kolesterol seviyeleri dahil olmak üzere yağ seviyelerinde önemli azalmalar tespit edilmiştir.

 

  1. Beyin İçin İyi Bir Kaynaktır.

Yeşil çay özündeki antioksidanlar özellikle epigallokateşin gallat, beyin hücrelerini oksidatif stresten korumaktadır.

Bu koruma; mental gerilik gibi beyin hasarlarının ve Parkinson, Alzheimer ve bunama gibi beyin hastalıklarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca yeşil çay özü, demir ve bakır gibi ağır metal aktivitelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu iki ağır metal de beyin hücrelerini hasara uğratabilmektedir.

Beynin farklı kısımları arasındaki bağlantıyı güçlendirerek belleğe yardımcı olmaktadır.

 

  1. Vücut Ağırlığı Kaybına Yardımcı Olmaktadır.

Yeşil çay özü kateşinlerden zengindir ve bir miktar da kafein içermektedir.

İlginç biçimde, kilo kaybından sorumlu bileşenlerle ilişkisi gözlenmiştir.

Her iki kateşin ve kafein, termogenezisi artıran hormonlarla vücut ağırlığı kaybını düzenlemektedir.

Termogenezis, vücudun yiyecekleri sindirmek ve ısı üretmek için kalori harcadığı süreçtir. Yeşil çay vücuttaki bu kalori yakma sürecini atırmakta ve kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Bir çalışmada, 14 bireye her öğün öncesi kafein, yeşil çaydaki epigallokateşin gallat ve guarana ekstraktı karışımını içeren bir kapsül verilmiştir. Sonrasında kalori yakma aktiviteleri incelenmiştir.

Katılımcıların 24 saatte ortalama 179 kalori daha fazla yaktıkları sonucuna ulaşılmıştır.

 

  1. Karaciğer Fonksiyonları İçin Yararlıdır.

Yeşil çay özündeki kateşinler, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı gibi bazı karaciğer hastalıklarının neden olduğu inflamasyonları azaltmaktadır.

Bir çalışmada; alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan 80 katılımcıya, 90 gün boyunca her gün ya 500 mg yeşil çay özü ya da plasebo verilmiştir.

Yeşil çay özünün; karaciğer sağlığının düzeldiğinin göstergesi olan karaciğer enzim seviyelerini önemli derecede azalttığı görülmüştür.

 

  1. Kanser Riskini Azaltmaktadır.

Hücrelerin normal yaşam döngüsü, hücreler üretilirken ölenlerin yerine geçme ve yeniden büyüme ile karakterizedir. Bu süreç, hücreleri aktif ve sağlıklı tutmaktadır.

Ancak, bu denge bozulduğunda kanser meydana gelebilmektedir. Bu, hücreler fazla üretilmeye başladığında ve gerektiğinde ölmediği zaman ortaya çıkabilmektedir.

Yeşil çay özündeki antioksidanlar özellikle de epigallokateşin gallat, hücrelerin üretimi ve ölümü için gerekli olan bu denge üzerinde olumlu etki göstermektedir.

Bir çalışmada prostat kanser gelişme riski olan hastalara bir yıl boyunca 600 mg yeşil çay kateşinleri verilerek bunun etkisi incelenmiştir.

Kontrol grubu ile yeşil çay grubu karşılaştırıldığında; kanser gelişme riski yeşil çay içenlerde %3 ve kontrol grubunda %30 bulunmuştur.

Ayrıca postmenapozal dönemdeki kadınlara, bir yıl boyunca günde 1315 mg yeşil çay özü tükettirilmiştir. Sonrasında meme kanseri biyomarkırlarının ve dolayısıyla meme kanser riski gelişiminin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.

 

  1. İçerdiği Bileşenler Cilde İyi Gelmektedir.

İster takviye olarak alınmış ister cilde uygulanmış olsun, yeşil çay özünün cilt sağlığını geliştirildiği gözlenmiştir.

Cilde uygulandığında büyük incelemeler gösterilmiştir. Yeşil çay özünün  deri iltihabı, rozasea ve siğiller gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisine yardım ettiği bilinmektedir. Ayrıca takviye olarak, cilt yaşlanmasına ve sivilceye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Örneğin; bir çalışmada 4 hafta boyunca günde 1500 mg yeşil çay özü tükettirilmiş ve sonucunda aknelere neden olan kırmızı ten darbelerinin önemli derecede azaldığı bulunmuştur.

 

  1. Egzersiz Performansı ve İyileşmeye Faydalıdır.

Yeşil çay özünün egzersize yardımcı olduğu görülmektedir.

Egzersizin sağlığa birçok faydası varken, oksidatif stres üretmekte ve vücuda zarar veren hücrelere sahip olduğu bilinmektedir.

Neyse ki, yeşil çay kateşinleri gibi antioksidanlar, hücre hasarını ve kas yorgunluğunu azaltmaktadır.

Etkisi, bir çalışmada 35 erkek bireye 4 hafta boyunca kuvvet antrenmanı ve vücudun antioksidan korunması için yeşil çay özü verilerek gözlenmiştir.

Bunlara ek olarak; 16 kısa mesafe koşucusunun, 4 hafta boyunca yeşil çay özü aldıktan sonra tekrarlanan sürat koşuları tarafından üretilen oksidatif stresten korunmasının arttığı bulunmuştur.

 

  1. Kan Şekerinin Düşürülmesine Yardımcı Olmaktadır.

Yeşil çaydaki kateşinler özellikle de epigallokateşin gallat, insülin duyarlılığını artırmaktadır ve kan şekerini düzenlemektedir.

Bir çalışmada 14 sağlıklı insana; şekerli madde ve 1.5 gram yeşil çay ya da plasebo verilmiştir. Yeşil çay grubunda 30 dakika sonra, plasebo grubuna göre kan şekerlerinin daha iyi olduğu gözlenmiştir.

 

    10.Diyete Eklemek Kolaydır.

Yeşil çay; sıvı, toz ve kapsül formlarda bulunabilmektedir.

Yeşil çay özünün gerekli dozu günlük 250-500 mg arasındadır. Bu miktar 3-5 fincan veya 1.2 litre yeşil çaya denk gelmektedir.

Fakat tüm yeşil çay özü takviyelerinin aynı olmadığı bilinmektedir. Diğer izole formları bir ya da daha fazla kateşin içerirken, bazı takviyeler sadece kuru yeşil çay içermektedir.

Kateşinlerden epigallokateşin gallat, sağlığa faydaları ile yakından bağlantılıdır.

Sonuç olarak, yeşil çay özütünü aç karnına almak karaciğer hasarına neden olabilmektedir.

Diyetisyen Seyit Kalaycı
Diyetisyen Seyit Kalaycı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments